Bezpieczeństwo w górach: O czym pamiętać idąc zimą w góry?

Bezpieczeństwo w górach: O czym pamiętać idąc zimą w góry?

Wyprawy górskie to jedna z form spędzania wolnego czasu w trakcie wypoczynku na południu Polski. Miłośnicy aktywności i śmiałkowie szukający mocnych wrażeń często planują piesze wycieczki wgłąb gór nie zawsze zdając sobie sprawę z zagrożenia, jakie to za sobą niesie. Szczególnie dotyczy to okresu zimowego, kiedy wycieczki górskie są dużo bardziej wymagające. O czym warto pamiętać, idąc zimą w góry?  Już podpowiadamy.

Wcześniej się przygotuj

Dobrze zorganizowana górska wyprawa to przede wszystkim wcześniej przygotowany ekwipunek, który może się przydać w niemal każdym momencie. Mowa o:

  • wygodnych butach trekkingowych,
  • ubraniach termoaktywnych i przeciwwietrznych,
  • mapie,
  • kompasie
  • apteczce.

W zimową porę zbawienny może okazać się termos z gorącą herbatą. Aby nie stracił ciepła warto owinąć go w ręcznik lub bluzę polarową. Samo chodzenie z pewnością ułatwią kijki trekkingowe, które także warto mieć przy sobie podczas wyprawy w góry.

Przed wyjściem w góry

Zanim wybierzemy na górski spacer, przeanalizujmy dokładnie trasę, która nas interesuje. Najlepiej zaznaczmy ją na laminowanej mapie, z charakterystycznymi punktami, które będziemy mijać. To pomoże nie zboczyć z wyznaczonej drogi. Bardzo ważne jest także sprawdzenie prognozy pogody, by mieć pewność, że w tym dniu nie są przewidziane żadne zawieje śnieżne, grożące np. lawiną. W tym celu warto obserwować komunikaty pogodowe i zalecenia udostępniane przez GOPR.

Bardzo dobrym pomysłem jest uprzedzenie i poinformowanie obsługi ośrodka, w którym mamy nocleg, o tym, że wybieramy się na wyprawę i może nas nie być jakiś czas. Gdyby zdarzyło się, że długo nie wracamy, pomoże to interweniować w sytuacji ewentualnego zagrożenia. Przed wyprawą konieczne jest maksymalne naładowanie telefonu komórkowego i wpisanie sobie numeru alarmowego 985.

Podczas górskiej wyprawy

Podstawą bezpiecznie przebytej trasy jest niezbaczanie z głównych szlaków. Sam fakt, że wybieramy się na wędrówkę zimną dostarcza bardzo mocnych wrażeń. Poza wyznaczonymi szlakami może być naprawdę ryzykownie. Szczególnie, że pod śnieżną powłoką nie widać, co się kryje. Jeśli idziemy w grupie, nie oddalajmy się od siebie. Najlepiej spacerować zwartą ekipą, w tempie dostosowanym do najwolniejszego uczestnika.

Aby bardziej rzucać się w oczy i być widocznym, warto założyć jaskrawe ubrania. Zaopatrzmy się także w odpowiednią ilość płynów, w tym także ciepłych, które w trakcie wyziębienia bardzo się przydadzą. Unikajmy picia alkoholu, który zaburzy równowagę i nasz refleks.